Poniżej znajdują się pola logowania. W celu uzyskania dostępu
do ograniczonych stref serwisu, musisz się zalogować.
 
Chcesz zostać członkiem GIG?
Reprezentowanie interesów firmy przez ekspertów z Izby, specjalistyczne szkolenia, zniżki na sprzęt i usługi, porady prawne, wsparcie przy pozyskiwaniu zleceń - to tylko niektóre z przywilejów członków GIG.
dołącz do nas
Pogoda:  
 
aktualnosci
Uwierzytelnianie dokumentów opracowanych przez wykonawców prac – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację geodetom

             Geodezyjna Izba Gospodarcza uprzejmie informuje, iż w dniu 8 czerwca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę członka Izby na decyzję Mazowieckiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego wydaną w prowadzonej przez Izbę sprawie pilotażowej dotyczącej pobierania przez organy służby geodezyjnej opłat za uwierzytelnianie dokumentów przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (sygn. akt IV SA/Wa 1150/15).

            Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie miał wątpliwości co to tego, że art. 12b ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne zobowiązuje organy do potwierdzenia faktu przyjęcia zbiorów danych lub innych materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz opatrzenia dokumentów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych realizuje prace geodezyjne odpowiednimi klauzulami z urzędu. W konsekwencji wykonawcy prac geodezyjnych w takich okolicznościach nie są zobowiązani ani do składania wniosku o uwierzytelnienie przygotowanych dokumentów klauzulami urzędowymi, ani ponoszenia opłaty od takiego wniosku. Zdaniem Sądu bez znaczenia dla wykładni powyższego przepisu pozostają postanowienia rozporządzeń wykonawczych, jako, że stanowią one jedynie akty podustawowe. 

Wyrok jest nieprawomocny. Członka Izby reprezentowała radca prawny dr Ewa Prejs. Gratulujemy!

                                                                     Prezes

                                                                   Geodezyjnej Izby Gospodarczej

                                                                     Rafał Piętka

 

 

 
Wpisując wybrane wyrażenie odnajdziesz to czego szukasz w naszym serwisie!
Jeżeli chcesz otrzymywać najświeższe informacje na temat nowości w naszym serwisie, zostaw nam swój adres e-mail.

      
© Copyright Geodezyjna Izba Gospodarcza 2010-2023
created by mobime studio | support & modifications by GEOBID creators of GEOPORTAL 2