

do ograniczonych stref serwisu, musisz się zalogować.
Warszawa, 07-09-2015 r.
L.dz. 51/2015
PAN ROMUALD NOWAK
POMORSKI WOJEWÓDZKI INSPEKTOR NADZORU
GEODEZYJNEGO I KARTOGRAFICZNEGO
UL. OKOPOWA 21/27
80-810 GDAŃSK
Szanowny Panie Dyrektorze,
działając na podstawie art. 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (tekst jednolity, Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 710 ze zm.) oraz art. 6 ust. 1 Statutu Geodezyjnej Izby Gospodarczej - jako członkowie jej Rady - wnosimy o niezwłoczne podjęcie przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego działań w następującej sprawie.
Członkowie Geodezyjnej Izby Gospodarczej prowadzący działalność gospodarczą na terenie Powiatu Tczewskiego, zwrócili się do Rady GIG z siedzibą w Warszawie z wnioskiem o podjęcie interwencji w przedmiocie nieprawidłowości, jakie napotykają wykonawców prac geodezyjnych w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Tczewie, a które dotyczą przeprowadzenia „terenowych pomiarów kontrolnych” podczas weryfikacji dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w PODGiK.
Jak stanowi art. 12b. ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. nr 193 poz. 1287 z późn. zm.) organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, niezwłocznie weryfikuje je pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii, w szczególności dotyczącymi wykonywania pomiarów, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a. oraz opracowywania wyników tych pomiarów, a także kompletności przekazywanych wyników wykonywanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych. Wyniki weryfikacji utrwala się w protokole. W zależności od rezultatów weryfikacji przekazane materiały podlegają przyjęciu do zasobu albo są zwracane wykonawcy prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wraz z protokołem zawierającym opis stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości. W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca nie przewidział „terenowych pomiarów kontrolnych”, a weryfikacja, o której mowa w przepisach ogranicza się jedynie do zgodności dokumentacji geodezyjnej z przepisami prawa.
Przeprowadzanie "terenowych pomiarów kontrolnych" w PODGiK w Tczewie poza tym, że jest czynnością niezgodną z przepisami prawa, wydłuża proces przyjęcia prac do PZGiK. Daje także możliwość nadużyć pracownikom PODGiK, którzy w sposób absolutnie subiektywny i arbitralny dokonują oceny pracy geodezyjnej i kartograficznej w zakresie jej legalności i rzetelności.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 7b ust 1 pkt 1 lit a ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne kontrola przestrzegania i stosowania przepisów ustawy, a w szczególności zgodności wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych z przepisami ustawy, należy do kompetencji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.
Jednocześnie informujemy, że powyższe stanowisko przyjął również Główny Geodeta Kraju w piśmie z dnia 18 marca 2015 r. znak: KN-O.405.9.2015, wskazując, iż działanie takie („kontrola terenowa”) stanowi naruszenie przepisów kompetencyjnych.
W związku z powyższym wnosimy o niezwłoczne podjęcie działań nadzorczych, mających na celu wyeliminowanie praktyki „kontroli terenowej”. Jednocześnie z uwagi na ważkość problemu, którego sprawa ta dotyczy, zwracamy się z prośbą o możliwie najszybsze ustosunkowanie się do niniejszego pisma.
Z poważaniem,
Prezes
Geodezyjnej Izby Gospodarczej
Rafał Piętka