Poniżej znajdują się pola logowania. W celu uzyskania dostępu
do ograniczonych stref serwisu, musisz się zalogować.
 
Chcesz zostać członkiem GIG?
Reprezentowanie interesów firmy przez ekspertów z Izby, specjalistyczne szkolenia, zniżki na sprzęt i usługi, porady prawne, wsparcie przy pozyskiwaniu zleceń - to tylko niektóre z przywilejów członków GIG.
dołącz do nas
Pogoda:  
 
aktualnosci
Zmarł Prof. Bogdan Ney

 

 

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem informujemy,

że 23 marca 2020 r. zmarł prof.  Bogdan Ney,

wybitna postać polskiej geodezji

 

 

Bogdan Jerzy Ney urodził się 3 lutego 1935 r. w Pińsku. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Tarnowie studiował w latach 1952–1957 na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W tej uczelni w 1957 roku rozpoczął pracę jako asystent w katedrze Geometrii Wykreślnej, którą od 1960 roku kontynuował w Katedrze Geodezji Wyższej i Obliczeń Geodezyjnych awansując wkrótce na stanowisko starszego asystenta. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1963 roku. Od 1969 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Górniczej i Przemysłowej. W 1974 roku został przeniesiony służbowo do Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie na stanowisko dyrektora Instytutu. Habilitację uzyskał w macierzystej uczelni w 1977 r. W 1979 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych, zaś w 1989 roku – profesora zwyczajnego. W 1986 roku prof. Bogdan Ney został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, zaś w 2002 roku – na członka rzeczywistego PAN. Tytuł Doktor honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymał w 2006 roku za wybitne osiągnięcia naukowe, które znacząco wpłynęły na rozwój geodezji i kartografii, szczególnie w zakresie teledetekcji lotniczej i satelitarnej oraz systemów informacji przestrzennej, a także za utrzymywanie stałej więzi z AGH, przez inicjowanie wspólnych prac naukowo-badawczych i wspomaganie rozwoju kadry naukowej. Na całokształt dorobku naukowego  prof. Bogdana Neya składa się ponad 300 pozycji opublikowanych m.in. 24 monografie,   6 podręczników oraz wiele wystąpień na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach i seminariach.     

Prof. Bogdan Ney bardzo udzielał się społecznie,  działał w licznych komitetach, radach, towarzystwach oraz  stowarzyszeniach. Był m.in. członkiem-założycielem Towarzystwa Naukowego Nieruchomości, członkiem Komitetu Polityki Technicznej i Gospodarczej FSN-NOT; przewodniczącym  Wydziału Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN (2003–2010), przewodniczącym  Komitetu Geodezji PAN (1991–2002), kierownikiem  Centrum Upowszechniania Nauki PAN (1993-2002), prezesem  Akademii Inżynierskiej w Polsce (2001–2008), przewodniczącym Rady Naukowej IGiK (1996–2012), przewodniczącym Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej (2000–2003), przewodniczącym Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej (2000–2016).
        Prof. Bogdan Ney został
odznaczony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

       Rodzinie i Bliskim składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.  Łączymy się w żałobie ze wszystkimi pogrążonymi w smutku.

 

                                                                   Krzysztof Lichończak

                                                      Prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej

 

 

 
Wpisując wybrane wyrażenie odnajdziesz to czego szukasz w naszym serwisie!
Jeżeli chcesz otrzymywać najświeższe informacje na temat nowości w naszym serwisie, zostaw nam swój adres e-mail.

      
© Copyright Geodezyjna Izba Gospodarcza 2010-2024
created by mobime studio | support & modifications by GEOBID creators of GEOPORTAL 2